XIII GALA 2018

W tegorocznej, XIII edycji Lauru Wolontariatu , potwierdziły się słowa Barbary Bush, że „Każdy ma coś, co może dać innym”. Zgłoszono 49 osób indywidualnych i grup wolontaryjnych, które działają w różnych obszarach wolontariatu. Wszyscy spotkali się w Międzynarodowy Dzień Wolontariusza, tj. 5 grudnia 2018 r., w gościnnych murach Filharmonii Świętokrzyskiej na XIII Świętokrzyskiej Gali Wolontariatu. Organizatorami tego wydarzenia byli: Diecezjalne Centrum Wolontariatu w Kielcach, Regionalne Centrum Wolontariatu w Kielcach i Wolontariat przy Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie w Kielcach.

Na uroczystość przybyli przedstawiciele parlamentarzystów, władz z regionu świętokrzyskiego, organizacji pozarządowych, instytucji i placówek pomocowych oraz liczni wolontariusze. Patronatem honorowym wydarzenie objęli Biskup Kielecki Jan Piotrowski, Wojewoda Świętokrzyski, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego, Świętokrzyski Kurator Oświaty, Prezydent Kielc Bogdan Wenta, a medialnym: Radio Kielce, eM Kielce, Echo Dnia, TVP Kielce, Portal Informacji Kulturalnej.

Kapituła konkursowa miała „ciężki orzech do zgryzienia” ze względu na rekordową liczbę zgłoszeń i szeroki zakres działań wolontariuszy. Począwszy od osób pracujących z chorymi, niepełnosprawnymi, ze zwierzętami, z dziećmi, poprzez działaczy na rzecz kultury i sztuki, aż po grupy należące do Szkolnych Kół Caritas czy Klubów Wolontariatu.

Ostatecznie, statuetki i tytuły zostały przyznane:

– Wolontariatowi Zespołu Szkół Plastycznych w Kielcach;

– Paulinie Pietryce. Otrzymała ona również nagrodę specjalną – bilet do Brukseli od Europoseł Róży Thun.

– Wolontariatowi św. Franciszka w Łopusznie.

Za „Nadzieję Wolontariatu” zostali uznani: Zuzanna Kusiak, Edyta Jurczak, Piotr Pisiewicz.

Tytuł „Miejsce Przyjazne Wolontariuszom” w tegorocznym konkursie przyznano Zespołowi Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Busku-Zdroju, Enea Połaniec SA oraz Powiatowemu Centrum Pomocy Rodzinie w Kielcach.

Kolejną kategorią, która została przyznana dopiero po raz trzeci, jest „Animator Wolontariatu”. Ten tytuł otrzymały Lidia Kieszkowska, Izabela Wrona i Joanna Jaworska.

Całość poprowadzili niezastąpiony Jarosław Panek i Magdalena Malec.

Podczas imprezy mogliśmy podziwiać występy Oliwia Kundera, GO4KIDS, Trio Flawless. Podsumowano także rok działań w trzech Centrach Wolontariatu i zapowiedziano kolejne akcje.