X GALA 2015

Dnia 5 grudnia 2015 roku odbyła się jubileuszowa, bo już X Świętokrzyska Gala Wolontariatu. Organizatorami uroczystości byli Regionalne Centrum Wolontariatu oraz Diecezjalne Centrum Wolontariatu działające przy Caritas Diecezji Kieleckiej. Tym razem gościł nas Grand Western Hotel City w Kielcach.

Przed rozpoczęciem gali wolontariusze Światowych Dni Młodzieży na ulicach Kielc promowali ideę ŚDM poprzez rozdawanie ręcznie malowanych obrazków.

Prowadzący spotkanie, Karol Gnat, powitał zgromadzonych gości i z humorem przeprowadził nas przez poszczególne części uroczystości. Była ona również okazją do świętowania 10-lecia działalności Regionalnego Centrum Wolontariatu, dlatego na ręce prezesa Macieja Ziernika złożono wiele podziękowań i serdecznych życzeń, zaś Michał Braun, poprzedni prezes Regionalnego Centrum Wolontariatu, wręczył Dinozaury Wolontariatu – sympatyczne zielone stworki wędrowały do osób, które przyczyniły się do powstania i rozwoju RCW na przestrzeni 10 ubiegłych lat. Teatr z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Podzamczu zaprezentował swoją sztukę „Listy do M.”, a zespół „Ocaleni” dostarczył wrażeń muzycznych. Uroczystość zaszczycili swą obecnością m.in. senator RP Krzysztof Słoń, posłowie Marzena Okła- Drewnowicz i Michał Cieślak oraz dyrektor z Urzędu Marszałkowskiego Jacek Kowalczyk.

Przyjęcie nie mogłoby się odbyć bez urodzinowego tortu i odśpiewania uroczystego „Sto lat”.

Najważniejszą częścią świętowania Międzynarodowego Dnia Wolontariusza było jednak wręczenie nagród dla wyróżniających się w regionie wolontariuszy oraz instytucji wspierających wolontariat.

Tegoroczne wyróżnienia otrzymali:

*Tytuł „Miejsce przyjazne wolontariuszom” trafiło do Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 26 w Kielcach, Świętokrzyskiego Centrum Onkologicznego oraz Komendy Miejskiej Policji w Kielcach.

*Tytuł „Przyjaciel Wolontariatu” otrzymali Michał Michta Radio RMF MAXXX, Agnieszka Cukrowicz Radio Eska Kielce oraz Dariusz Skrzyniarz Radio eM.

Do konkursu wpłynęło 35 zgłoszeń. Tytułem „Nadzieja Wolontariatu” wyróżnione zostały: małżeństwo wolontariuszy Angelika i Michał Steciakowie, Andrzej Sennik i Marek Makos oraz Wolontariusze Stowarzyszenia Homo Politicus.

Najważniejsze nagrody – Laury Wolontariatu 2015 otrzymali: Helena Stępień, Teatr „Pod Górnym Kościołem” oraz Dorota Rogula.

Galę objęli patronatem: Bp Marian Florczyk, Prezydent Miasta Kielce Wojciechowu Lubawski, Wojewoda Świętokrzyski Bożentyna Pałka-Koruba, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego Adam Jarubas, Świętokrzyski Kurator Oświaty Małgorzata Muzoł.

Nominowani:

Paulę Miculę
Martę Orską
Przedstawicieli klubu wolontariatu w ZSP we Włoszczowie
Przedstawicieli uczniów z kieleckiego „Plastyka”
Przedstawicieli Hufca ZHP Kielce-Południe
Darię Pelę