IX GALA 2014

Mówiąc: „Nie wszyscy możemy robić wielkie rzeczy, ale wszyscy możemy robić małe rzeczy z wielkiej miłości” Matka Teresa uchwyciła istotę pomagania innym i ideę wolontariatu. Każdy z nas może zrobić małą rzecz – to czasem tylko jeden gest lub chwila poświęconego czasu – liczy się pasja i miłość z jaką to robimy.

5 grudnia 2014 roku z okazji Międzynarodowego Dnia Wolontariusza odbyła się w Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach dziewiąta już edycja Świętokrzyskiej Gali Wolontariatu. Organizatorami wydarzenia było Diecezjalne Centrum Wolontariatu oraz Regionalne Centrum Wolontariatu.

Podczas Gali, na którą licznie przybyli wolontariusze oraz przedstawiciele instytucji, placówek i organizacji pozarządowych odbyło się uhonorowanie najaktywniejszych społeczników Laurem Wolontariatu. W tym roku do konkursu wpłynęły aż 33 zgłoszenia. Wśród kandydatów do wyróżnienia znaleźli się wolontariusze pracujący z chorymi dziećmi, udzielający się na rzecz kultury i sztuki, niosący pomoc w domach pomocy społecznej i domach dziecka, posługujący w stowarzyszeniach i fundacjach. Wśród nominowanych byli licealiści, studenci, osoby pracujące, społecznicy dzielący się z innymi swoją pasją, koordynatorzy wolontariatu, wolontariusze działający w swoim środowisku lokalnym. Były osoby indywidualne oraz grupy, takie jak Kluby Wolontariatu czy Szkolne Koła Caritas. Kapituła konkursu miała nie mały problem z wyłonieniem laureatów.

Tegoroczne Laury Wolontariatu otrzymali: Krystyna Ewa Bałazy z Ostrowca Świętokrzyskiego, Sławomir Krupa z Kielc, Klub Wolontariusza „Amicus” z Buska-Zdroju.

Oprócz statuetek „Laur Wolontariatu” nagrodzeni otrzymali bezpłatne bilety do kina od sieci Multikino. Dodatkowo Sylwester Krupa dostał bilet do Brukseli ufundowany przez Panią Europoseł Róże Thun.

Mówiąc o wolontariuszach oraz ich działaniu, nie sposób zapomnieć jednak o tych, którzy zawsze są chętni, aby pomóc im się rozwijać i realizować pomysły. Z tego powodu organizatorzy od kilku lat przyznają instytucjom, placówkom i organizacjom tytuł „Miejsce przyjazne wolontariuszom”. W tym roku tym mianem zostali uhonorowani VI Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego w Kielcach, Klub Sportowy VIVE Tauron Kielce oraz Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 im. Stanisława Staszica we Włoszczowie.

Spotkanie zakończył występ zespołu „Sound Rush” oraz mały poczęstunek.

Nominowani:

ADAM GUMOWSKI