VI GALA 2011

Na małej scenie Kieleckiego Centrum Kultury w Kielcach, dnia 5 grudnia 2011 r., po raz szósty odbyła się uroczysta Gala Wolontariatu, która ma na celu uhonorowanie najaktywniejszych wolontariuszy naszego regionu, podziękowanie im za trud, oddanie i pracę na rzecz innych ludzi.

Gala miała szczególny charakter, gdyż wpisała się ogłoszony przez Radę Unii Europejskiej –„Europejski Rok Wolontariatu”.

Organizatorami imprezy było Stowarzyszenie Centrum Wolontariatu i Diecezjalne Centrum Wolontariatu, które wraz kapitułą miało za zadanie rozstrzygnąć i przyznać nagrodę „Laur Wolontariatu” za rok 2011. Zadanie to nie było łatwe, gdyż zgłoszenia osób i instytucji napływały z całej diecezji i województwa. Wśród przedstawionych kandydatur znaleźli się posługujący w środowisku osób niepełnosprawnych i chorych onkologicznie oraz bezdomnych. Przedstawiano sylwetki niosących pomoc w domach pomocy społecznej, szpitalach, schroniskach dla zwierząt. Byli też proponowani wolontariusze uczestniczący w różnych akcjach na rzecz powodzian i biednych rodzin. Nie zabrakło społeczników, którzy dzielą się z innymi swoją pasją, jaką jest teatr.

Statuetki „Laur Wolontariatu 2011” otrzymali w tym roku: Pani Alicja Czarnecka, Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży z Bodzentyna, Pani Ewa Lubacz i Pan Michał Olszewski – wolontariusze Fundacji TM.
Europoseł Róża Thun ufundowała dla jednego z wolontariuszy bezpłatny wyjazd do Brukseli. Kapituła konkursu postanowiła przyznać tą nagrodę wolontariuszce Alicji Czarneckiej za wieloletnie działania wolontaryjne.

Organizatorzy Gali z okazji Europejskiego Roku Wolontariatu przyznali także specjalne wyróżnienia. Trafiły one do osób i miejsc, które promują wolontariat i wspierają tą formę aktywności społecznej.

Tytuł Przyjaciela Wolontariatu został przyznany:

Panu Krzysztofowi Słoniowi, Senatorowi RP
Panu Lucjanowi Pietrzczykowi, Posłowi RP
Pani Małgorzacie Muzoł, Świętokrzyskiemu Kuratorowi Oświaty
Panu Jackowi Kowalczykowi, Dyrektorowi Departamentu Promocji, Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego
Pani Renacie Morąg, Redaktorowi Radia Kielce
Pani Izie Bednarz, Redaktorowi Echa Dnia
Pani Katarzynie Kossek, wieloletniemu Koordynatorowi Centrum Wolontariatu i Diecezjalnego Centrum Wolontariatu

Tytuł Miejsce Przyjazne Wolontariuszom został przyznany:

II Liceum Ogólnokształcącemu im. J. Śniadeckiego w Kielcach
Szkole Podstawowej i Gimnazjum Publicznemu im. św. Franciszka z Asyżu w Poskwitowie
Szkole Podstawowej nr 33 im. I. J. Paderewskiego w Kielcach