III GALA 2008

Wokół nas jest wiele zła. Bieda na ulicach, którą widzimy codziennie, wojny i konflikty, oczy konających dzieci i ich wycieńczone ciała pokazywane w dziennikach telewizyjnych… Świat, w którym żyjemy ma wiele niedoskonałości. Ale czy możemy za każdym razem wołać do rządu, do drugiego człowieka: „Zrób coś!”? Nie wołajmy do Boga, jak święty z opowiadania Bruna Ferrero: „Panie, zrób coś!”. Bóg już coś zrobił – stworzył nas, byśmy zmieniali świat na lepsze.

Swoje święto jak co roku obchodzą ludzie, którzy poświęcają swój czas dla drugiego człowieka. Z tej racji po raz trzeci w Kielcach zorganizowano Galę, podczas której statuetkami “Oskary Wolontariatu” uhonorowano najaktywniejszych wolontariuszy z Kielc i regionu oraz wyróżniono placówki przyjazne wolontariuszom.

Organizatorami tego wydarzenia było: Stowarzyszenie Centrum Wolontariatu oraz Diecezjalne Centrum Wolontariatu.

Podczas Gali w sali widowiskowej Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach nagrodzono wolontariuszy w kategoriach: wolontariat indywidualny, wolontariat studencki, wolontariat kolonijny oraz wolontariat grupowy. Wyboru dokonano na podstawie zgłoszeń placówek w których zaangażowani są wolontariusze. Wśród laureatów indywidualnych Oskary Wolontariatu otrzymali wolontariusze Caritas Kieleckiej: Damian Zegadło, Magdalena Kowalska, Monika Czerwińska i ks. Dariusz Jarliński. W kategorii wolontariat grupowy wyróżnienie przypadło Szkolnemu Kołu Caritas w Kostomłotach i Parafialnemu Zespołowi Caritas z Łącznej. Nagrody otrzymali też: Teresa Brzeska działająca w Towarzystwie Pomocy Św. Brata Alberta, Stanisław Smuga z Domu dla Niepełnosprawnych w Piekoszowie oraz organizacja studencka AIESEC Komitet Lokalny w Kielcach.

Sami wolontariusze na podstawie ankiet wybrali placówki najbardziej im przyjazne. W tej kategorii nagrodzono Szkołę Podstawową w Cieślach, która podjęła współpracę w realizacji zajęć edukacyjnych w programie wolontariat studencki oraz trójkę studentów zaangażowanych w ten projekt. Bp Kazimierz Gurda wręczając statuetki nie krył radości z faktu, że poprzez uroczystą Galę dzieło wolontariuszy zostało należycie docenione i wyraził wdzięczność wszystkim, którzy z dobrego serca posługują bliźnim. Maciej Koryciński wskazał na wolontariuszy jako na ludzi o wielkiej inteligencji ducha i serca. Podobnie jak w poprzednim roku Galę poprowadzili znani w Kielcach konferansjerzy: Aneta Czaban z Radia Fama i Paweł Jańczyk – spiker imprez sportowych.

Imprezę uświetnił występ piosenkarki Agnieszki Kowalczyk i kieleckiego zespołu muzycznego ADHD.