II GALA 2007

W Kielcach po raz drugi obchodzono Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. W tym roku organizatorami byli: Stowarzyszenie Centrum Wolontariatu oraz Diecezjalne Centrum Wolontariatu funkcjonujące w strukturach kieleckiej Caritas.

Podczas Gali 5 grudnia, w sali widowiskowej Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach “Oskarami Wolontariatu” uhonorowano najaktywniejszych wolontariuszy z Kielc i regionu oraz wyróżniono placówki przyjazne wolontariuszom.

Patronat honorowy objęli ksiądz biskup Kazimierz Gurda oraz Przewodniczący Rady Miasta Kielce Krzysztof Słoń. Nagrodzono 9 wolontariuszy w trzech kategoriach: wolontariat indywidualny, wolontariat studencki i wolontariat Wakacyjnej Akcji Caritas. Wyboru dokonano na podstawie zgłoszeń placówek, w których zaangażowani są wolontariusze. Wśród laureatów indywidualnych czworo to wolontariusze Caritas kieleckiej. W kategorii wolontariat grupowy wyróżnienie przypadło Szkolnemu Kołu Caritas przy Zespole Szkół Mechanicznych w Kielcach oraz zespołowi muzycznemu “Karmel”, który od lat angażuje się w festyny Caritas, koncerty charytatywne i akcję kolonijną.

Sami wolontariusze na podstawie ankiet wybrali placówki najbardziej im przyjazne. W kategorii “Miejsce przyjazne wolontariuszom” nagrodzono m.in. Dom dla Niepełnosprawnych Caritas w Piekoszowie, w którym w ciągu roku posługuje blisko 400 wolontariuszy.

Bp Kazimierz Gurda wręczając statuetki nie krył radości z faktu, że poprzez uroczystą Galę dzieło wolontariuszy zostało należycie docenione i odwołał się do Benedykta XVI, który w encyklice “Deus Caritas est” napisał, że ludzie, którzy pomagają bliźnim to ludzie o dobrym sercu i wskazywał na wolontariat jako na szkołę życia i solidarności.

Wicedyrektor Caritas Kieleckiej ks. Krzysztof Banasik serdecznie podziękował tysiącom wolontariuszy, którzy angażują się w różnorodne posługi i pokazują, że dając możemy o wiele więcej otrzymać. Wyraził też zadowolenie, że obchody Dnia Wolontariusza w tak uroczystej oprawie wspólnie podjęły obydwie działające w Kielcach organizacje wolontariackie: Diecezjalne Centrum Wolontariatu i Stowarzyszenie Centrum Wolontariatu.

Po oficjalnej części wolontariusze i zaproszeni goście doskonale bawili się podczas występu kieleckiego kabaretu “Z konopi” i “Chwilowo Kaloryfer” z Rybnika.